Exekúcia v zahraničí
Voči fyzickej osobe sa vedie na Slovensku exekúcia. Môže jej exekútor siahnuť na bežný účet otvorený a vedený v banke zahraničí?
Exekúcia mimo územia SR nie je možná, hoci sa vzťahuje na slovenské osoby
Exekučné konanie je v slovenskom právnom poriadku upravené Zákonom č. 233/1995 Z. z. v platnom znení (ďalej ako "EP"). Exekučná činnosť je v zmysle § 2 ods. 1 EP výkonom štátnej moci, ktorá je Ústavou SR zverená súdom a tie ju udelením poverenia prenášajú na exekútora.
Keďže ide o výkon štátnej moci, ktorá je ohraničená územím SR (územná pôsobnosť slovenských zákonov), nie je za súčasného stavu európskeho práva exekúcia mimo územia SR možná, hoci sa aj Exekučný poriadok vzťahuje na všetky slovenské osoby (personálna pôsobnosť zákonov SR).
Majetok nachádzajúci sa v inom členskom štáte EU je postihnuteľný výkonom rozhodnutia (exekúciou) na podklade rovnakého exekučného titulu, ako v SR, avšak podľa predpisov upravujúcich exekučné konanie platných v tom členskom štáte, kde sa majetok nachádza.
V praxi je tak potrebné iniciovať nové exekučné konanie v tom členskom štáte, kde sa majetok, ktorý by mal byť exekúciou postihnutý nachádza.
JUDr. Marek Hudec, advokát Proiuris advokáti
https://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-firemne-financie/podlieha-exekucii-ucet-v-zahranici.html
V zmysle exekučného poriadku Vám slovenský exekútor účinne vie postihnúť mzdu vyplácanú slovenským zamestnávateľom a postihnúť peňažné prostriedky, ktoré máte na účte v banke na Slovensku. Nemá na to vplyv, či Vy osobne žijete v SR alebo niekde inde.
Exekúcia mzdy slovenského občana, ktorý ale pracuje v zahraničí, konkrétne v ČR a mzdu mu vypláca český zamestnávateľ?
Oprávnenou osobou je slovenský subjekt.
Slovensky exekútor nemôže priamo žiadat exekučné zrážky od českej účtovníčky, musel by osloviť na vykonanie exekúcie českého exekútora a riadi sa to potom českým exekučným právom.